Ezeket látta már?

A cickafarkfű jótékony hatásairól

Gyógynövények – a cickafarkfű... Ezzel a cikkel útjára indítunk egy gyógynövény-sorozatot. Az emberiség történetével majdnem egyidős a gyógynövények használata, az ókorból erre már tárgyi bizonyítékaink is vannak… A természet e hatalmas gyógyszertára kifogyhatatlan forrás: sokat meríthetünk belőle, egészségünk megóvása – vagy az elvesztett egészség visszanyerése érdekében. A gyógynövényekből "igazi" gyógyszerek is készültek, készülnek természetesen, de nagy részük teák formájában kerül alkalmazásra.

E sorozatban röviden bemutatjuk a gyógynövényeket, főként arra fektetjük a hangsúlyt, hogy mire használhatóak, milyen betegségek, panaszok esetén alkalmazhatóak. Bármely betegség nem nélkülözheti az orvoshoz fordulást, ebben a tekintetben is ők mondják ki a döntő szót, sorozatunk tanácsokat, javaslatokat igyekszik adni az érdeklődők számára. Lássuk az első témát, az első gyógynövényt!

A cickafarkfű jótékony hatásairól

Egy fontos alapfogalom: a növényi drog. (Vigyázat! Nem összekeverendő a kábítószerek népszerű nevével!) A drog a növény (esetleg az állat) azon része, amelyet hatóanyagtartalma miatt gyógyászati célra használnak fel, ez általában a szárított állapotú növényi rész. Ez lehet gyökér, szár, levél, virág, termés stb.

Cickafarkfű (Achillea millefolium) Hol él: A cickafarkfű a fészkes virágzatúak családjának tagja, szabadon, réteken, utak mentén megtalálható.

Küllemi leírás: Egyenes 30-60 cm szárú, tőlevelei 20-30 cm-esek, hosszú, nyeles levelek. Virágzata 3-5 mm fészkekből áll, szürkésfehér és fehér virágok alkotják. Júniustól őszig virágzik.

Milyen drog* készül belőle: virág-, fű- és levéldrog.

Mit tartalmaz: illóolajakat (azulének), achillein, keserűanyagok, glikozidok, zsírosolaj, szénhidrát

Mire alkalmazható a tea?

Gyomor-bélrendszer: étvágyjavítás, emésztés elősegítése, görcsoldás, máj-és epeműködés serkentése.

Szív-érrendszer: vérnyomáscsökkentés, visszértágulat

Gyulladások általában: fogínygyulladás, szemgyulladás (ezek külsőlegesen), gyulladásokra általában öblögetés és borogatás formájában.

Női problémák: menstruációs zavarok, görcsoldás

Férfigondok: prosztataproblémák.

Még mire alkalmazható?

Azuléntartalmú krémekben külsőleg gyulladásgátló, a hatás lényege a folyamat lefolyásának gyorsítása.

(forrás: Rápóti-Romváry: Gyógyító növények, Castleman: Gyógynövény-enciklopédia)

*drog: a növény gyógyászati célra alkalmazott, beszárított része

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához