Ezeket látta már?

Biztonságos gyógyszeralkalmazás – természeti katasztrófa után?

2013.02.14. Módosítva: 2015.11.04.

Az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) Gyógyszerértékelő Központja (Center for Drug Evaluation and Research, CDER) kidolgozta, hogy egy esetleges természeti katasztrófát (itt konkrétan a Sandy hurrikánról volt szó) követően hogyan lehet a biztonságos gyógyszeralkalmazást biztosítani, milyen rendszabályokat kell betartani?

Az ajánlás a lakosság, a nagyközönség számára szól: a tűzesetekre, az árvízre, a szennyezett vizek ártalmaira, valamint a hőre érzékeny gyógyszerekre vonatkozik – ha pl. a katasztrófa miatt szünetel az áramellátás.

Biztonságos gyógyszeralkalmazás – természeti katasztrófa után?

Hőártalom, tüzek

A magas hőmérséklet, a tűz egyértelműen károsítja a gyógyszerek hatásosságát. Az égésnek nem kitett gyógyszerkészlet cseréje megfontolandó, mert excesszív hőhatásra a vegyületek, a hatóanyagok elbomolhatnak.

Hőártalomnak kitett életmentő gyógyszerek

Természeti katasztrófa esetén igen fontos az életmentő gyógyszerek biztonságba helyezése, vagy sürgős cseréje (pl. tűz esetén). Mindemellett fontos, hogy az ép kiszerelésűnek látszó életmentő gyógyszer alkalmazható addig, amíg annak cseréje megoldódik.

Vízszennyezésnek kitett gyógyszerek

Tabletták, folyékony orális gyógyszerformák, injekciós készítmények, inhalerek, bőrgyógyászati (helyi alkalmazású) készítmények esetén ha mindezek szennyezett vízzel (árvíz, hálózati csőtörés stb.) kerültek érintkezésbe a szennyeződés magát a gyógyszert is érintheti. E gyógyszerek felhasználása komoly egészségkárosító hatással bírhat.

Az ajánlás szerint a szennyezett vízzel érintkezett, vagy vélhetően érintkezésbe került gyógyszerkészítményeket már nem szabad felhasználni. Ez vonatkozik pl. a csavaros kupakkal, gyerekzárral stb. ellátott kiszerelésekre egyaránt.

Szennyezett vízzel érintkezésbe került életmentő gyógyszerek

Sokszor, sürgősség esetén nincsen mód az életmentő gyógyszerek azonnali pótlására, cseréjére. Ilyen esetekben – ha ugyan a külső tároló (tartály, edény, burkolat stb.) sérültnek látszik, de maguk a gyógyszerek pl. tabletták sértetlennek, száraznak tűnnek, a gyógyszer alkalmazható, amíg a cserekészlet megérkezik. Természetesen ha maga a gyógyszer is sérült, nedves, szennyezett stb. akkor már nem alkalmazható.

Biztonságos gyógyszeralkalmazás – természeti katasztrófa után?

Oldandó gyógyszerformák (rekonstitúció)

Gyermekgyógyszerek esetén, ahol oldandó készítményről (pl. porról) van szó, igen fontos, hogy az oldást kizárólag tisztított vagy palackozott vízzel lehet elvégezni! Víz helyett egyéb folyadékok e célra nem alkalmazhatóak.

Hűtött tárolást igénylő gyógyszerformák

Számos gyógyszer hűtve tárolandó, most ezt nem soroljuk fel a cikk keretein belül. Ha az áramellátás hosszabb ideig kimarad, e gyógyszereket már nem lehet alkalmazni. Ha a gyógyszerek életmentő készítmények (pl. inzulin) akkor alkalmazhatóak, amíg új készlet elérhetővé válik.

Miután a hőre érzékeny gyógyszerek hatása hűtés nélkül csökken, ezeket a lehető legelső alkalommal cserélni kell. Pl. az inzulin lejárati ideje hűtés nélkül értelemszerűen rövidebb, mint a címkén feltüntetett dátum.

Egyéb tudnivalók

Ha a szennyezett gyógyszer orvosi szempontból fontos, és a körülmények miatt nehezen cserélhető, egészségügyi dolgozót, orvost, szakszemélyzetet stb. kell megkeresni és ezt velük megbeszélni.

Ugyanez érvényes akkor is, ha a katasztrófa helyén talált gyógyszerkészítmények hatásosságáról, biztonságosságáról nincs valaki meggyőződve, konzultáljon erről egészségügyi szakemberrel!

http://www.fda.gov/Drugs/EmergencyPreparedness/ucm085200.htm

Forrás: FDA (Amerikai Gyógyszerügynökség)
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához