Ezeket látta már?

Harcolhatunk a menopauza ellen? Tippek, tanácsok

Hormonokkal vagy anélkül: a menopauza kezelése... A változókor nem tabu többé. Madonnától Oprah-ig, Julie Walterstől Kim Cattrallig (aki Samantha szerepét alakította a Szex és New York című sorozatban) számos sztár kezd őszintén vallani arról, hogy őket is elérték a kellemetlen tünetek, és megoldási javaslatokat kínálnak a sorstársaiknak.

A jelek közé tartoznak a hőhullámok, depresszió, koncentrálási- és memóriazavarok, éjszakai izzadás, gyakori vizelési inger, fáradtság, álmatlanság, fájdalmak és súlynövekedés, főleg deréktájon. Ezeket a tüneteket mind a hormonszint esése okozza, amelynek hatására a termékenység is megszűnik. Szerencsére megfelelő táplálkozással, rendszeres testmozgással és a stressz lehetőség szerinti csökkentésével enyhíteni lehet a panaszokat. Az alábbi ötletek is segítségünkre lehetnek:

Harcolhatunk a menopauza ellen? Tippek, tanácsok

Vezessünk naplót a hőhullámokról

A hőhullám a bőrben található vérlemezkék hirtelen tágulásának az eredménye, amely során nagyon kellemetlen meleg érzés indul el a mellkastól a nyakon át az arc irányába. Segíthet, ha dokumentáljuk ezeket az eseteket abból a szempontból, hogy milyen ételeket fogyasztottunk előtte, és milyen hangulatban voltunk, amikor történt. Így meg lehet állapítani, milyen körülmények között tör ránk a hullám, mit érdemes elkerülni.

Biztos, hogy jót tesz a hormonpótlás?

A pótlás segít kezelni a hőhullámokat és az éjjeli izzadást, enyhíti az álmatlanságot és csökkenti a csontritkulás veszélyét. Kis mértékben növeli viszont a mellrák és a vérrögök kialakulásának kockázatát. Hatvan éves kor alatt több előnyük van, mint hátrányuk, de alternatív megoldásokkal is lehet próbálkozni.

Hormontartalmú ételek

Már kifejlesztettek olyan növényeket, amelyek ösztrogént tartalmaznak. A tejtermékeket is érdemes felváltani szójával. A csicseriborsó, a száraz-, a vörös- és a vajbab pedig szintén gazdagok ebben a hormonban. A káposzta, kelkáposzta, brokkoli, fokhagyma, és a lenmag is hatásosak.

Óvjuk a csontjainkat

A menopauzát követő lassú csontritkulás megelőzhető megfelelő mennyiségű kalcium, magnézium, D-vitamin és cink bevitelével. A tejtermékekben található a legtöbb kálcium (egy pohár joghurt fedezi az ajánlott napi mennyiség egyötödét), ahhoz azonban, hogy tökéletesen felszívódjon, D-vitaminra van szükség, amelyet a napsütés juttat a szervezetbe. Magnézium a mogyoróban, a teljes kiőrlésű készítményekben és a leveszöldségekben található.

A hús, a tejtermékek, a teljes kiőrlésű készítmények és a magvak gazdagok cinkben, amely segíti a csontképződést.

Gyógynövények

Sok gyógynövény tartalmaz ösztrogént, ezt azonban a nők felének szervezete nem tudja feldogozni. Próbáljunk ki néhány ilyen készítményt, de ha nem tapasztalunk javulást, három hónap elteltével fejezzük be. Szedésükről mindig tájékoztassuk a háziorvosunkat.

A barátcserjéről állítják, hogy egyensúlyban tartja a hormonháztartást azzal, hogy stimulálja az agyalapi mirigyet, így akadályozza meg a hőhullámokat és az izzadást.

Egy kis alkohol

A vörösbor védelmet nyújt a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen, és csökkenti a gyomorrák és az Alzheimer-kór kialakulásának veszélyét.

Séta a stressz ellen

Egy nyolc évig tartó amerikai kutatás szerint azok a nők, akik hetente legalább ötször negyven percet sétáltak, kevésbé voltak depressziósak és stresszesek, mint inaktívabb társaik. Ennek az lehet az oka, hogy a gyaloglás serkenti az agyban a boldogságért felelős endorfin nevű hormon termelődését.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához