Ezeket látta már?

A betegségek oka Mózes és Buddha szerint

ayurveda_gyogymodok_0

A preventív (megelőző) medicina tételei háromezer évesek, s bár sokáig figyelmen kívül hagytuk őket, azonban a nagy vallások szent könyvei és tanai között megtalálhatók az egészséges életmódra vonatkozó tanácsok. Hogyan vélekedett erről a zsidó és hogyan a buddhista hagyomány?

A tisztaság törvényei közül első helyen állnak az étkezési törvények, hiszen a mindennapi táplálkozás erősen befolyásolja az ember életét. Az étkezési törvények megtartása a zsidóság fennmaradásának fontos része volt.

A törvény szerint bizonyos betegségben vagy fertőzésben (lepra, bőrgyulladások, fekélyek, kiütések) szenvedő ember érintésétől is tisztátalanná lehet válni, így ezeket a betegeket kerülni kell, illetve a papok el is különítették őket az egészségesektől . A lepra elnevezést gyűjtőfogalomként használták, tulajdonképpen belefoglalták a különféle bőrbetegségeket, valamint a ruha vagy a fal penészét is. A fertőzések elleni védekezés tehát vallási kötelezettség lett.

Az egyik törvénykönyv így ír: "Az ember ujja hegyén láthatatlan rossz- szellemek vannak. Ha kezet mosunk és alaposan leöblítjük kezünket, a víz lesodorja kezünkről ezeket a rontó apró lényeket, s nem nyeljük le azokat az étellel, és ezért egészségesek maradunk."

Mózes ezt mondja: "Ha a te Uradnak, Istenednek szavára hűségesen hallgatsz, és azt cselekszed, ami kedves az Ő szemei előtt, és figyelmezel az Ő parancsolataira és megtartod minden rendelését: egyet sem bocsátok reád ama betegségek közül, amelyeket Egyiptomra bocsátottam, mert Én vagyok az Úr, a te gyógyítód." (Exodus 15.26)

A betegség bűn?

A betegséget Mózes bűnnek tartotta: csak az beteg szerinte, aki megszegte az isteni rendeléseket.

Mózes könyveiben leírt tanácsok és a korábbi egyiptomi orvosi beszámolók és leírások között az a különbség, hogy míg az egyiptomi orvosok a betegség gyógyítását tűzték ki célul, Mózes inkább a megelőzésével foglalkozott. Mózes harmadik könyve a világ első higiéniai könyve, az abban leírtak még ma is aktuálisak.

A preventív orvoslás és életmód szemléletét a buddhista vallás is helyesli A preventív orvoslás és életmód szemléletét a buddhista vallás is helyesli Forrás: EgészségKalauz

Mózesnek és Buddhának ugyanaz a véleménye a betegségek okairól: a helytelen táplálkozás

A buddhista írások nyíltan beszélnek a betegségekről. Buddha szerint az egészség elsősorban a helyes táplálkozástól függ. A legjobb étel a mézes tejberizs, amely tíz dolgot adományoz: hosszú életet, szépséget, kiegyensúlyozottságot, erőt, elűzi az éhséget és a szomjúságot, megtisztítja a hólyagot, javítja az emésztést, szóval majdnem minden bajra orvosság. Azt mondja, az öt legjobb gyógyszer a friss vaj, tisztított vaj, olaj, méz és cukornád szirup. Buddha az egészség megőrzése érdekében nem tanácsolja az esti étkezést.

Végül itt van az Ájurvéda, India több mint ötezer éves orvostudományi rendszere, ami felsorolja az összes betegséget, amelyekkel ma is küszködünk. Leírja a gyógymódokat, és nagyvonalúan mentesíti a pacienst a felelősségtől.

A betegségek fő oka az Ajurvéda szerint a testfelépítés és a genetika. Másodlagosan befolyással bírnak a környezeti tényezők, például a család, a társadalmi osztály, az éghajlat, az évszakok, az életkor és még számos tényező. Az ember megkísérelheti, és kötelessége is ezt tenni, hogy testalkatának és a külső tényezőknek megfelelően táplálkozzon, s így megőrizze egészségét. Az Ájurvéda is elsősorban a betegségmegelőzést hangsúlyozza, a szervezetet fiatalító eljárásokat illetve a test élettartamának meghosszabbítását.

Ez az alternatív módszer egyfajta integrált megközelítését nyújtja a megbetegedések megelőzésének és kezelésének az életmód megváltoztatásával és természetes gyógymódok kialakításával. Filozófiája azon alapul, hogy az elme és a test nemcsak kölcsönösen hatnak egymásra, hanem megbonthatatlan egységet is alkotnak.

Természetesen vannak gyógyszereik is, a gyógynövényektől kezdve a drágakőporokig terjed a skála, de ezeket mind kompromisszumoknak, engedménynek tartja a felelőtlen emberek számára, akik csak élvezni akarják az életet, nem törődve helytelen életmódjuk következményeivel.

A mai modern kutatások is egyre inkább arra a megállapításra jutnak, hogy a helytelen életmód az oka a legtöbb civilizációs betegségnek (pl. cukorbetegség, elhízás, szív- és érrendszeri betegségek, daganatos megbetegedések). Teljesen mindegy, hogy a vallás előírásai vagy az orvos javallatai felől vállaljuk a felelősséget az életmódunkért, csak vállaljuk, és tegyünk meg mindenta saját egészségünkért.

Források: Biblia, Halljad Izrael, a zsidó vallás alapjai, Alef, Bp. 1990., http://govindananda.mdo.hu,

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához