Ezeket látta már?

Még mindig a depresszió okozza a legtöbb nyavalyát

2017.04.07. Módosítva: 2017.04.08.
lelki_segitseg

Mintegy 300 millió ember szenved depressziótól világszerte a WHO becslése szerint, ráadásul sokan nem kapják meg a szükséges segítséget, így boldog, teljes életet sem tudnak élni. Ez pedig nemcsak súlyos mentális problémákat okozhat, de a fizikai egészségünkre is kihathat.

Éppen ezért az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (World Health Organization – WHO) a 2017-es év fő témájának a mentális egészséget választotta, és április 7-én, az Egészség Világnapján is a depresszió elleni küzdelmet helyezik a középpontba. A kampány szlogenje, elnevezése a Depresszió: beszélgessünk! is arra a célra utal, hogy a depresszióval küzdő emberek a világon mindenhol keressenek, és találjanak is segítséget.

10 év alatt egyötödével nőtt a depressziósok száma

"Nemcsak az érintettek száma lehet figyelmeztetés a világ országai számára, hanem az is, hogy tíz év alatt, 2005 és 2015 között mintegy 18 százalékkal nőtt a depressziósok száma. Az egyes országoknak újra kell gondolniuk a mentális betegségekhez való hozzáállásukat" - mondta dr. Margaret Chan, a WHO főigazgatója.

Lelkitárs felfedezése, akinek a depressziós beteg megnyílhat, fontos lépés lehet a gyógyulás felé. Lelkitárs felfedezése, akinek a depressziós beteg megnyílhat, fontos lépés lehet a gyógyulás felé. Forrás: EgészségKalauz

"Az egyik első, egyben legfontosabb lépés a mentális betegségekkel összefüggő stigma megszüntetése" - tette hozzá dr. Shekhar Saxena, a WHO mentális egészségért és függőségekért felelős részlegének vezetője. "Ezért adtuk ezt a nevet a kampánynak. Egy depressziósnak rendkívül fontos, hogy találjon valakit, akiben megbízik, és akivel tud beszélgetni a problémáiról. Ez gyakran az első lépés a gyógyulás felé."

Jócskán megtérülnea depresszióra költött pénz

A szakemberek szerint a világon mindenütt nagyobb figyelmet kell fordítani a mentális betegségekkel küzdők szűrésére és kezelésére. Erre nemcsak a szegényebb országokban van szükség, a becslések szerint ugyanis még a leggazdagabb országokban is diagnosztizálatlan (és kezeletlen) marad az érintettek fele. Átlagosan az egészségügyi költségvetés mindössze 3 százalékát fordítják a kormányok a mentális betegségek diagnosztizálására, illetve kezelésére. Azonban a nagyobb anyagi ráfordítás igen eredményes lehet a depresszió esetében: minden egy dollár, amit a gyógyításra szánnak, négy dollár "bevételt" hozhat, a munkaképesség visszaszerzésének és az általánosan javuló egészségi állapotnak köszönhetően.

Tudja, mi a bipoláris betegség, kattintson!

A WHO szerint azért is lenne rendkívül fontos a depresszió elleni hatékonyabb fellépés, mert számos kutatás szoros összefüggéseket mutatott ki a depresszió és egyéb, nem fertőző betegségek között. A depresszió növeli a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, a függőségek kialakulásának rizikóját, és a depressziós emberek nagyobb eséllyel lesznek öngyilkosok.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához