Ezeket látta már?

Mentális betegségek kezelése diétával? Lehetséges ez?

2015.06.17. Módosítva: 2015.11.04.

A lélek betegségei esetén éppoly fontos lehet a kiegyensúlyozott étrend, mint pl. egy szív-érrendszeri betegségben. Erre a megállapításra jutottak amerikai kutatók, szerintük a mentális betegségekben alkalmazott megfelelő diéta segíthet e problémák megelőzésében és kezelésében is.

Közismert, sokszor hallottuk, és mindenki elfogadja, hogy ha valaki pl. szív- vagy érbetegségben szenved, akkor bizony kell és érdemes is diétáznia, pl. kerülnie kell a zsíros, erősen fűszeres, túlsütött, grillezett ételeket.

Mentális betegségek kezelése diétával? Lehetséges ez?

Azt viszont valószínűleg igen kevesen tudják, hogy mentális problémák, betegségek esetén is segíthet az étrendi kezelés! Amerikai kutatók tették közzé eredményeiket a neves Lancet Psychiatry hasábjain e témában. Szerintük a diéta, a táplálkozás fontos tényező a testi – és lelki egészség szempontjából egyaránt.

Mivel táplálhatjuk az agyunkat?

Az emberi agy számára van néhány kulcsfontosságú tápanyag, ilyenek pl. a többszörösen telítetlen omega-3-zsírsavak, néhány esszenciális aminosav, a B-komplex vitamincsoport, a D-vitamin, és néhány nyomelem, mint a cink, magnézium és a vas. A kutatók szerint a közismert mediterrán diéta nagyjából mindezeket tartalmazza, emellett további "mikrotápanyagok" is szedhetőek, ha valakinél ere utaló hiányt kimutattak.

A cikk szerzői közül az amerikai International Society for Nutritional Research Psychiatry szervezetnél tevékenykedő Dr. Balanza az ún. neurokognitív működés vizsgálatával foglalkozik skizofréniában és depresszió esetén. Újabb kutatásai szerint diétás beavatkozások révén javítható a szellemi teljesítmény, a kognitív működés. Természetesen hozzátette, hogy csak szigorúan kontrollált módszerek mellett lehet bármilyen következtetést levonni a diéta mentális betegségekre gyakorolt hatását illetően.

A fenti tudományos társaság weboldalán olvasható néhány konkrét ajánlás is egyes betegségeket illetően. Ilyen pl. az ADHD-val (figyelemzavaros hiperaktivitás, fimotizmus) kapcsolatos előzetes tájékoztatás.

Egy cikk utal pl. arra hogy az omega-3-zsírsavak fogyasztása előnyös lehet diagnosztizált depresszió esetén, bár nem arról van szó, hogy a kedélyállapotot javítanák. Egy másik vizsgálat megállapítja, hogy fermentált (erjesztett) ételek jótékony hatásúak lehetnek a mentális egészségre, különös tekintettel a depresszióra (pl. a savanyú káposzta fogyasztása). A hatás valószínűleg a bélflórán, az ún. mikrobiómán keresztül jöhet létre.

"A pszichiátria e szempontból igen különleges terület, a jelenleg alkalmazott gyógyszeres kezelésre koncentráló terápiás modell ugyanis nem kecsegtet túlzott eredményességgel, bárhol a világon..."

Ezért is tűnik fontosnak bármely egyéb terápiás módszer, lehetőség, és így merült fel, hogy diétás, étrendi úton lehet-e eredményesen kezelni a mentális betegségeket. A fontosságot növeli az a sajnálatos tény, hogy e zavarok, betegségek gyakorisága nőtt az utóbbi évtizedekben.

Források, további információ:

Source: Sarris J, Logan AC, Akbaraly TN, et al. Nutritional medicine as mainstream in psychiatry. The Lancet Psychiatry. 2015.

http://www.medicaldaily.com/can-mental-illness-be-cured-diet-nutritional-psychiatry-steps-limelight-337414?rel=most_shared2

Forrás: Sajtóközlemény
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához